SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
ÄLVSBORG FF
Flickor 2012
Välkommen till ÄFF F2012

Vi är ett härligt gäng tjejer födda 2012 som har stort intresse för fotboll och där många varit med och tränat länge och har hög ambition.

 

Är du intresserad av att börja i F12? Föreningens principer för att börja när vi nu går över i säsong då spelare fyller 13-14 år är att alla är välkomna i mån av plats i trupp och tränarresurser och utifrån ambition och förmåga. Vi har för närvarande i princip inte möjlighet att ta emot nybörjare.

Besked om möjlighet att börja lämnas löpande under period då provträning sker, föräldrar uppmanas att vara med på träningar så vi kan ha en dialog. 

 

Hör av dig till Jonas Kasemo (se kontakt) så ser vi om det är aktuellt att testa och så  tar vi en dialog kring möjligheten att börja. 


OBS! Före provträning kan påbörjas SKALL normalt kontakt ske via din förenings övergångsansvarige som skall kontakta Älvsborgs Övergångs-/Ungdomsansvarige. Undantag kan finnas under vissa perioder. 

Om du är intresserad av att vara ledare eller bara hjälpa till, var vänlig kontakta någon av oss ledare. Det spelar ingen roll om du har spelat fotboll tidigare, vi står för utbildning inom föreningen och det finns alltid saker att hjälpa till med.

Vid önskemål om att spela träningsmatcher mot oss kontakta Jonas K (Se fliken kontakt)

 

Vi tränar (fr o m Nov 1 2024):

  • Måndagar kl 17.00-18.30 på Påvelunds IP
  • Tisdagar kl. 18:30-20:00 på Hagenplan. 
  • Torsdagar kl. 18.30-20.00 på Hagenplan 

Att tänka på:

  • Kom i tid, senast 5 minuter innan. Oftast finns det bollar på plats att börja spela med innan träningen.
  • Svara alltid på kallelser, gärna så tidigt som möjligt så är det enklare för oss att planera träningar.
  • Man behöver inte komma på alla träningar, det är ok att det krockar med andra aktiviteter och man inte kan vissa dagar. Informera gärna oss ledare om det krockar med andra aktiviteter och vilka. Vid uttagning till match är träningsnärvaro en faktor, 2/3 i veckan räcker dock. 

Mvh Tränarna F2012

ÄFF 2012 på läger Stora Strand
2024-08-28 08:15

ÄFF F2012 var i helgen på läger vid Stora Strand i Dalsland för tredje året i rad.
Det var, som vanligt, en oerhört uppskattad helg och en viktig del i att bygga en ännu starkare sammanhållning och laganda. Fotbollsfokus i år var att förbereda tjejerna på 9mot9, spelformen som vi börjar med nästa år och tjuvstartar med träningsmatcher under hösten. 

 

Vi vill rikta extra stort tack till alla föräldrar som var med skapade denna upplevelse. Utan er hade lägret inte blivit av!

 

/Ledarna F2012

 

Lagindelning under hösten 2022
2022-08-20 16:48

Här är lagen vi kommer att spela med under hösten:

 

Vi spelar 7 mot 7 och här kan ni läsa om vilka regler och spelformler som gäller för det.

 

LAG BLÅ Ledare: Jonas K, Andreas, Henrik, Max
Cornelia
Elin
Emma
Erika
Hanna
Heidi
Liv H
Frida
Thea
Wilma
Ines
Liv K
Maja
Selma B
Siri W

LAG SVART Ledare: Emma, Robert, Jonas L, Christoffer, Alex
Amanda
Annie
Astrid
Ebba
Ester L
Harriet
Isabelle
Lily B
Lily W
Lina
Lykke
Selma S
Siri G
Siri Li
Siri Ly
Stella

Lagindelning under våren
2022-05-01 13:17

Här är indelningen av lag under vårens matcher. Som vi sagt tidigare så kommer det att finns många möjligheter att hoppa in i andra lag. Håll utkik i Whats app.gruppen för föräldrar.

 

Lag Svart Ledare: Jonas L & Henrik

Siri Linné 

Elin

Amanda

Selma S

Siri Lycke

Liv H

Ines

Isabelle

Lina

 

Lag Vit Ledare: Max, Andreas & Jonas K

Siri Wimnell

Hanna

Liv K

Lily

Emma

Heidi

Maja

Annie 

Erika

Wilma

 

Lag Blå Ledare: Robert & Emma

Ester

Ebba

Astrid

Cornelia 

Selma B

Thea

Lykke

Frida

Siri Gunneflo

Ingen träning under påsklovet
2022-04-10 14:30

Ingen träning under påsklovet, då många ledare och barn är bortresta. Det kan bli spontanfotboll på vanliga träningstiderna om någon är hemma och är sugen. Håll utkik i mailkorgen!

 

20 april börjar seriespelet, kallelse kommer ut under nästa vecka!

Inställt sammandrag 15-16 januari
2022-01-03 11:46

Tyvärr är sammandraget 15-16 januari inställt p g a restriktionerna som presenterades innan jul. 

Vi hoppas på att resterande sammandrag (19-20 feb & 5-6 mars) går att genomföra. 

Inställda träningar tills vidare
2021-11-29 22:52

Nu är vintern och snön här! Vi kommer att ställa in träningarna tills vidare och om kylan håller i sig länge gör vi en omstart igen 2022!

 

Vi meddelar om det blir någon mer träning innan jul, men tills vidare alltså inställt. 

Ingen träning torsdag 25/11
2021-11-22 16:16

Träningen torsdag 25/11 är inställd pga ledarna upptagna med annat. 

Ingen träning söndag 14/11 pga match
2021-11-10 19:05

Träningen inställd söndag 14/11. Alla ledare är upptagna med matcher. 

Spelade matcher
Kommande aktiviteter
Inga aktiviteter inbokade
Nyheter från föreningen
Älvsborg Fotbollförening, 18/12 10:45 
Älvsborg Fotbollförening, 07/10 06:56 
Älvsborg Fotbollförening, 27/08 14:43 
Älvsborg Fotbollförening, 23/08 11:39 
Älvsborg Fotbollförening, 22/07 21:10 
Älvsborg Fotbollförening, 10/07 14:35 
Älvsborg Fotbollförening, 07/05 14:53 
Älvsborg Fotbollförening, 05/05 10:42 
Älvsborg Fotbollförening, 28/04 10:34 
 
VÅRA SPONSORER
 
Övrigt