Kärra KIF - Älvsborg FF 2-2 (1-2)
ÄFF Mål: Andreas Blanke, Självmål.
Änligen så vart det dags för årets första träningsmatch där vi skule ta oss till Hisingen för att möta seriekonkurrenten Kärra KIF, en väldigt fin lördagsmorgon ger oss fina förutsättningar för trevlig fotboll dock så visade sig planen vara lite hal efter snöfall tidigare i veckan.
En 3-5-2 uppställning står på pappret denna dagen, en uppställning som vi försökt anpassa oss till under senaste veckans träningar, så man kan kalla detta version 1.0 av vår 3-5-2 som just nu är väldigt ny för de flesta i laget så vi kommer till Klarebergsvallen utan att riktigt ha klart vad vi skall förvänta oss.
En hel del nya spelare i truppen idag i Joakim Elofson, Linus Nyqvist, Johan Strömfeldt, Jesper Olofsson samt Kristoffer Frantzich, så skulle bli riktigt intressant va de kunde vissa upp under sina första minuter i den blå/svarta dressen.
När domaren blåser igång matchen så tycker jag att vi tar tag i spelet omgående och visar att vi är det hetaste laget för dagen då vi så fort Kärra lyckas vinna boll så är vi snabbt där och återerövrar den.
0-1 kommer ganska tidigt efter ca 10-12 minuter där Blanke på staffområdeslinjen får en fin träff och bollen leter sig in bakom Kärras målvakt, efter detta är det ÄFF för hela slanten och vi har en fin rörelse och tar oss fram genom en del riktigt fina passnings kombinationer som man kanske inte riktigt hade väntat sig i årets första match men iaf kul att se. Kärra försöker ställa om men än sålänge så ser vårt försvar väldigt bra ut och Kärra lyckas inte komma nära vårt straffområde.
0-2 kommer som ett brev på posten efter att vi skapat en del halvchanser sen 0-1 målet, denna gång är det Johan som på en omställning drar sig ut mot höger och letar en passning mot Alex som kommer inlöppande mot målområdet men bollen tar i ryggen tror jag på försvararen och går in i mål.
Strax efter detta så skiftar Kärra sin uppställning från 4-3-2-1 till 4-4-2 och som följd av detta så har de sin bästa period i matchen ca 15-20 minuter efter vårt 0-2 mål, de skapar bara efter några minuter ett friläge som Elofson lyckas rädda på mållinjen.
Tyvärr så kommer 1-2 strax efter när Elofson försöker göra en liten för avancerad manöver för årstiden och en Kärra spelare lyckas vinna bollen av honom och får ett friläge, denna gång inget misstag och resultatet står sig även till halvtid.
En halvlek som jag tycker vi skall vara väldigt nöjda med då vi är laget som försöker och spelar bäst fotboll i matchen, sen funkar den nya uppställningen mycket bra under första 45 med vilket är kul att se.
Andra halvlek blåses igång och man kan se nästan omgående att vi inte är lika på tårna som vi va i första halvlek mycket felpass kännetecknar inledande 15 av andra halvlek. Sen så hittar vi in i det mer och mer främst på högerkanten där Segerqvist hittar fina ytor gång på gång dock utan att vi lyckas skapa den där 100%-iga målchansen.
Totalt sett är andra halvlek inte så välspelad men ibland så hittar vi väldigt fina kombinationer men oftast är sista passningen inte tillräckligt fokuserad för att skapa någon oro för Kärras målvakt.
I mitten på halvleken så så gör Kärra 2-2 efter att Björnell försöker vända upp med en moståndare i ryggen och bollen går i Kärras ägo och de kan från nära håll tillslut sätta 2-2, ottagbart för Simon i målet.
Matchen är helt och hållet våran efter detta och vi är laget som går för segern vi skapar en hel del under matchens sista 10 minuter fortsatt främst på höger kanten där vi flera gånger har utmärkta lägen att spela snett inåt bak men tyvärr blir det inget mål och matchen slutar 2-2.
Summering: Klart godkänd första match där vi försöker spela en bra snabb fotboll ibland lite för snabb, vår nya uppställning klarade sig med beröm godkänt efter det första testet tycker jag. Kul att se att ingen spelare faller ur ramen trots att det är tidigt på säsongen och att folk kanske inte är på riktigt samma nivå fysiskt.
// Andreas