Vem är Marcus Rångeby?
Jag är en ganska så vanlig kille som är bosatt vid Mariaplan i Majorna och jobbar som plattsättare på dagarna. På fritiden så gillar jag att umgås med vänner och andra nära och kära, titta på fotboll och hitta på
och uppleva roliga och nya saker. Annat att tillägga är väl att jag drömmer om att en dag få utbilda mig till polis och att favoritlagen heter IFK Göteborg och Manchester United.
Berätta lite om din fotbollsbakgrund?
Började spela fotboll relativt sent vid 12 års ålder i Sandarna BK. Tog mig därefter vidare till Azalea BK efter ett år där jag sedan spelade både Pojk Allsvenskan och Pojk Allsvenskan Elit med P93.
Tog steget vidare upp till Gffs seniorlag när jag var 16 år och var med att vinna division 4 under mitt första år i laget. Division 3 blev desto svårare och laget ramlade rakt ut igen, därefter har jag spelat i fyran och varit med och mött Älvsborg ett antal gånger.
Hur kommer det sig att du hamna i Älvsborg FF?
Jag har alltid sett på Älvsborg som jobbiga och möta och har alltid tyckt att laget har verkat väldigt tighta och allmänt duktiga på fotboll. Sen så såg jag också chansen att utvecklas här då jag visste att det fanns tillgång till väldigt bra målvaktsträning, plus att division tre självklart lockade!
Vad är dina styrkor respektive svagheter som fotbollsspelare?
Jag ser nog mina reflexer och mitt snack på plan som mina stora styrkor, även om jag ibland
undrar om jag tjötar lite för mycket på plan. Gillar också att sätta igång bollen genom utsparkar
och det är väl något som jag tycker att jag är ganska så bra på. Mina svagheter ligger väl mest i det tekniska eftersom att jag aldrig har haft tillgång till någon vidare målvaktsträning och att man har fått försöka
förstå och lära sig en del grejer själv som man kanske behöver slipa på.
Vad har du fått för första intryck av klubben/laget?
Att det är ett väldigt duktigt lag med en väldigt hög lägsta nivå. Alla spelare känns väldigt jämna och det
känns svårt att kolla och peka ut någon som sämre på fotboll än någon annan. Har också förstått väldigt snabbt att jag har haft rätt om lagsammanshållningen och att laget består av väldigt många sköna killar. Har verkligen känt mig välkommen sen första stund!!
Vad hoppas du få ut av säsongen 2015?
Jag hoppas att jag kan få vara med och uppleva division tre igen tillsammans med laget
och förhoppningsvis skapa många trevliga minnen att ta med sig. Att vi lyckas ta minst en mittenplats och håller oss borta från bottenstriden hade varit grymt men även nått som jag tycker att dagens trupp ska kunna lyckas med. Vill att vi ska vara lika tuffa och till och med ännu tuffare att möta än vad jag har tyckt sen tidigare. Vill också verkligen ta chansen att lyssna och på Håkan och även se och lära av de andra målvakterna för att kunna ta steg i min personliga utveckling.