En av Älvsborg FF:s ungdomsspelare har avlidit i sviterna av cancer. - ett oerhört tragiskt besked som har tagit föreningen hårt
16-årige Nils finns inte med oss längre. I tisdags förlorande han kampen mot cancern.
Vi kommer minnas Nils som den starka, friska och roliga lagkamraten som älskade fotboll och träning säger djupt berörda tränare som har coachat Nils genom åren.
Nils har varit med ÄFF sedan starten och alltid älskat fotbollen. Kärleken till fotbollen har alltid varit otroligt stark. Trots sjukdom deltog han i träning och match långt in i sin behandling. GAIS var favoritlaget och glädjen var stor över deras senaste framgångar.
Älvsborg FF:s tankar går i den här svåra stunden i första hand till Nils familj. Men även till ledare och lagkamrater med familjer.
Barncancer är något vi alla vill slippa och varje gång en ung människas liv släck pga denna förrädiska sjukdom måste vi hjälpa forskningen ännu mer. Med deras hjälp kan fler barn botas på sikt.
Ge gärna ett bidrag till Barncancerfonden. Varje krona räknas.
Ni gör det via nedanstående alternativ.
Swish: 90 20 900
PG: 90 20 90-0
BG: 902-0900