Älvsborg FF bildades 1995 när Furås Boif och Nordstens IF slogs samman. En av initiativtagarna till sammanslagningen var Älvsborgs nya klubbchef Joakim Karlsson, som tar över efter Anders Lordemyr som bestämt sig för nya utmaningar i arbetslivet.
- Jag måste säga att det känns lite som att komma hem även om vi som var med 1995 nog inte trodde att klubben skulle bli så här stor. Föreningen har haft en fantastisk utveckling och det ska bli väldigt roligt att vara med på resan framöver, säger Joakim Karlsson.
Idag har Älvsborg FF cirka 1 200 aktiva spelare och ledare och är idag en av Göteborgs allra största fotbollsklubbar. En utveckling som få nog trodde i mitten av 1990-talet.
- Vi var några ledare i Furås och Nordsten som insåg att varför skulle två småklubbar som låg alldeles bredvid varandra konkurrera med varandra. Varför inte slå ihop klubbarna? Det var mycket känslor och diskussioner. Vilket namn skulle vi välja? Vilka färger skulle föreningen ha? Det var mycket arbete, men det blev ju bra till slut, säger Joakim Karlsson.
Då var Joakim Karlsson en ung ledare i Furås, men fortsatte sedan som ungdomstränare och styrelseledamot i ÄFF fram till början av 2000-talet. Han har även hunnit med tränaruppdrag i IFK Göteborg, varit instruktör på Göteborgs fotbollförbund och varit engagerad i Gunnilse IS.
- Fast meriterna ligger en bit tillbaka i tiden. Men jag har aldrig släppt fotbollen utan den har alltid funnits med på olika sätt.
Joakim Karlsson i stort sett hela yrkeslivet jobbat som journalist och med press- och mediefrågor. Karriären började som fotbollsjournalist och han har bevakat både allsvenskan och landslaget. Därefter följde några år som allmänreporter innan uppdrag som pressansvarig i riksdagen och olika bolag. Han jobbade bland annat som pressansvarig för Ann-Sofie Hermansson när hon var kommunstyrelsens ordförande i Göteborg 2016-2019.
Varför valde du att hoppa på jobbet som klubbchef i Älvsborg?
- Att få jobba heltid med fotboll är det få som får göra så det spelade naturligtvis en stor roll. Och dessutom att få gör det i moderklubben. Jag gillar den visionen som ÄFF har jobbat fram och som vi tillsammans ska försöka nå. Klubbens mål att förena bredd med spets tilltalar mig. Tittar man på andra liknande klubbar så har ÄFF väldigt fina förutsättningar. Klubben har en bra och välskött ekonomi. Med tre fina fotbollsplaner är det få liknande föreningar som anläggningsmässigt kan mäta sig, föräldrarnas engagemang är stort och det finns gott om ledare och klubben vill framåt.
Vad vill du bidra med?
- Som klubbchef hoppas jag kunna vara och se till att vi följer den vision som föreningen har beslutat sig om. Att vi håller riktningen.
Fakta:
Namn: Joakim Karlsson.
Ålder: 47 år.
Bor: I Majorna.
Favoritlag: Älvsborg FF och IFK Göteborg. Tyvärr också Ipswich i England.
Främsta fotbollsminne: Som spelare allt socialt i Furås och Älvsborg som ungdomsspelare. Jag bodde mer eller mindre i klubbhuset. Jag tillbringade nog mer tid där än hemma och i skolan. Som ung tränare var det stort när Älvsborgs P81-lag kvalade in till inomhus-SM för 15-åringar första säsongen som klubben bildades. Jag tror faktiskt inte något annat lag i klubben deltagit i ett SM-slutspel, men jag kan ha fel där.
Värsta fotbollsminne: Det var hemskt att som 12-åring se Blåvitt åka ut på straffsparkar i Champions League-semifinalen mot Barcelona 1986. Förlusten mot Bayern München i kvartsfinalen i Champions League 1995 var också jobbig.
Drömresemål: Det blir svårt att toppa Australien som jag backpackat i. Det har mest blivit resor österut för mig i världen, men Sydamerika lockar.
Äter helst: Skaldjur.